شناور هیدروژنی، اَبَرقایق آینده

اولین اَبَرقایق هیدروژنی در آینده‌ای نه چندان دور وارد آبها خواهد شد.

شرکت هلندی طراحی قایق “Sinot” از مدلی برای ایده خلاقانه خود، پرده‌برداری کرده است که به نظر می رسد صنعت اَبَر قایق‌ها را به سمت سازگاری بیشتر با محیط زیست سوق خواهد داد.

اَبَرقایق Aqua که با همکاریLateral Naval Architects  خلق شده، ۱۱۲ متر است و کاملاً با هیدروژن مایع و تکنولوژی fuel-cell کار می‌کند و این یعنی تنها چیزی که از آن دفع می شود، آب است.

این اَبَرقایق که دارای پیشرفته‌ترین امکانات است با نهایت سرعت 17 گره حرکت می‌کند و دامنه حرکت آن 3750 مایل دریایی است.

طراح این اَبَرقایق “Sander Sinot”در ماه سپتامبر هنگام نمایش قایق های بادبانی در موناکو، کمی پیش از آنکه طرح کامل Aqua  به نمایش گذاشته شود گفت: برای پیشرفت Aqua، ما از سبک زندگی مالک دور اندیش طرح، تطبیق پذیری آب و تکنولوژی پیشرفته،  انگیزه گرفتیم و از ترکیب این موارد یک اَبَرقایق ۱۱۲ متری با ویژگی‌های خلاقانه بدست آمد.  چالش‌ ما این بود که هیدروژن مایع و سلول‌های سوختی را در اَبَرقایقی واقعی به صورت کاملاً عملیاتی به کار گیریم که این کار نه تنها در تکونولوژی بلکه در طراحی و زیبایی هم پیشگامانه است.

سیستم تکنولوژی Aqua به دو مخزن خلاء مجزا به وزن 28 تن وابسته است که باید در دمای منفی 253 درجه سلسیوس نگهداری شوند.

هیدروژن مایع از طریق تبادل پروتون پوسته (PEM) سلول سوختی به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود و سپس این انرژی به صفحه تقسیم برق قایق فرستاده می‌شود و از آنجا برای تولید نیروی محرکه، استفاده جهت سیستم‌های کمکی و خدمات هتلی منتشر می‌شود.

ایده طراحی داخلی و خارجی اَبَرقایق Aqua که ۵ ماه از وقت طراحان را به خود اختصاص داد، همانند تکنولوژی کاملاً متفاوت سیستم آن چشمگیر و شگفت انگیز است.

طرح های اجرایی این اَبَرقایق پیشرفته، استخر اینفینیتی و جایگاه فرود هلیکوپر را بر روی این قایق به همراه تفرجگاه و استخر شنا به نمایش می‌گذارند.

اَبَرقایق Aqua دارای ۵ عرشه است و همچنین در آن یک اتاق ماساژ آبی، فضایی برای یوگا، سکوی شنا و عرشه ساحلی نزدیک به خط آب تعبیه شده است.

با اینکه اَبَرقایق در حال حاضر فقط یک ایده است و برنامه‌ای برای فرستادن آن به آبها در آینده‌ای نزدیک وجود ندارد، طبق آنچه Sinot می‌گوید، طرح اولیه این اَبَرقایق نمونه واضحی ار اَبَرقایق‌های آینده است.

این قایق کاملاً متفاوت یکی از پیشرفت‌های اخیر صنعت اَبَرقایق‌‌ها است.

امسال شرکت  Latitude Yachtsدر لتونی برنامه خود را برای پروژه the Valkyrie که یک اَبَرقایق غول پیکر در ابعاد 229 متر است را اعلام کرد. این اَبَرقایق بزرگترین اَبَرقایق در دنیا خواهد بود.

مترجم:

مهسا ظفرخواه

نظردهید